Facebook

Twitter

YouTube

ul. Michała Hubego 1/1 w Złotowie, telefon: 67 349 16 91
plenfrderu

Światowy Dzień Zdrowia7 kwietnia 2017r.

Tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017 jest depresja.

Hasło tegorocznej kampanii: „Depresja –porozmawiajmy o niej”

Depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej  niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni. Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających
we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności,
a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.
Depresji można jednak zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotowie przy współpracy Starostwa Powiatowego w Złotowie, Urzędu Miejskiego w Złotowie, Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Złotowie organizuje w dniu 7 kwietnia br. w godzinach 10-13 w Sali Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej przy Al. Piasta 26 konferencję dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod hasłem „Depresja –porozmawiajmy o niej” . Celem podjętych działań jest przybliżenie tematu depresji jako jednostki chorobowej, coraz częściej występującej wśród młodych ludzi, przedstawienie czynników wpływających na występowanie depresji oraz czynników chroniących. Podczas konferencji przewidziane jest między innymi wystąpienie lekarza psychiatry oraz podsumowanie konkursu profilaktycznego „Recepta na szczęście”.

Opracowano na podstawie:

http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=186&wid=12&wai=&year=&back=%2Faktualnosci.php%3Fwid%3D12

Więcej materiałów pod linkiem:

https://www.dropbox.com/sh/5fnnehb9ubu0492/AACLCkjvw7iezzckjL3O-mb8a?dl=0

ikony wsse 02

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania WSSE w Poznaniu.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter